Dogodki v novembru in decembru 2024:

1.Konzorcij projekta SPOZNAJ vabi na usposabljanje »Licenciranje in avtorska pravica v odprti znanosti«, ki bo potekalo 21. novembra 2024 med 14.00 in 15.00 na daljavo preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem dogodku bo predstavljeno kako pravilno upravljati avtorske pravice pri raziskovalnih podatkih in publikacijah, ter kako najti ravnovesje med odprto znanostjo in zaščito intelektualne lastnine.
Prijavite se na tej povezavi. Ogled posnetka bo na voljo za kasnejši ogled na platformi Arnes Video.
Več o dogodku si lahko ogledate tudi na spletni strani projekta SPOZNAJ.

Projekt SPOZNAJ financira Evropska unija – NextGenerationEU prek nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost.

 

2. Knowledge Rights 21 organizira brezplačna spletna seminarja:

a. Rights retention. Emerging differences in policies across Europe (Ohranitev pravic. Nastajajoče razlike v politikah po Evropi), ki bo potekal 21. novembra 2024 od 14.30 do 16.00.
Na seminarju bo govora o razlikah v politikah ohranjanja pravic po Evropi v okviru projekta Retain, kateri se ukvarja s politikami povezanimi z avtorskimi pravicami. Na dogodku bodo med drugim predstavljena spoznanja evropskih strokovnjakov na to temo, kako različna zakonodajna in politična okolja vodijo do različnih pristopov in strategije za izvajanje politik ohranjanja pravic za spodbujanje odprtega dostopa.
Prijave so obvezne in mogoče do 21. novembra 2024 do 12.00 ure preko spletnega obrazca.

b. Copyright barriers to preserving european culture (Avtorske ovire pri ohranjanju evropske kulture), ki bo potekal 26. novembra 2024 od 10.00 do 11.30.
Na dogodku bo dr. Kristofer Erickson, eden od soavtorjev tridelnega poročila Univerze v Glasgowu in KR21 o tehnoloških zaščitnih ukrepih (TPM) predstavil pravne in tehnološke ovire, s katerimi se soočajo izobraževalne institucije pri ohranjanju digitalnih vsebin. Na spletnem seminarju bodo predstavljene ugotovitve iz anket in raziskav ter priporočila, kako naj EU in tudi evropske vlade spremenijo zakonodajo o avtorskih pravicah, da bi prihodnjim generacijam zagotovili dostop do digitalne zgodovine.
Prijave so obvezne preko spletnega obrazca.

3. EOSC vabi na predavanje z naslovom Open Science and issues related to digital resources (Odprta znanost in vprašanja, povezana z digitalnimi viri), ki bo potekalo 22. novembra 2024 od 8.00 do 17.00 na Šlezijski tehnološki univerzi (Silesian University of Technology, Gliwice, Poljska) in bo v živo predvajano tudi na njihovem YouTube kanalu.
Predavanje bo izvedel dr. Karel Luyben, predsednik EOSC-a, in na njem predstavil področje odprte znanosti in vprašanja, povezana z digitalnimi viri, ki raziskovalcem omogočajo izvajanje raziskav med disciplinami v varnem okolju. Vabljeni k ogledu.

4. OpenAIRE organizira spletno izobraževanje »Horizon Europe Open Science requirements in practice« (Zahteve programa Obzorje Evropa v okviru odprte znanosti v praksi), ki bo potekalo 22. novembra 2024 od 13.00 do 14.30 preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem izobraževanju bodo predstavljene sledeče točke: obvezne in priporočene zahteve v okviru odprte znanosti v programu Obzorje Evropa, upravljanje in deljenje raziskovalnih podatkov v projektih Obzorja Evropa, odprti dostop v povezavi s publikacijami, izdelava načrtov za upravljanje z raziskovalnimi podatki (Data Management Plan) ter poročanje o publikacijah in podatkovnih nizih v programu Obzorje Evropa, orodja in storitve OpenAIRE za podporo projektom Obzorja Evropa.

 Prijave so mogoče preko spletnega obrazca.

5.Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Inštitut za narodnostna vprašanja vabita na »Priložnosti programa WIDERA: Nacionalni informativni dan«, ki bo potekal 26. novembra 2024 od 9.00 do 13.30 v Narodnem muzeju Slovenije (Konferenčna dvorana, 1. nadstropje, Maistrova ulica 1, Ljubljana).

Na brezplačnem dogodku bo predstavljen delovni program WIDERA. Nacionalni kontaktni točki, mag. Tanja Vertelj in Maja Peharc, bosta predstavili ključne poudarke mehanizma Širitve sodelovanja in spodbujanje odličnosti (angleško Widening) in ERA (angleško European Research Area), zatem bo sledila razprava s prejemniki projektov o izzivih in dobrih praksah.
Prijave na dogodek se zbirajo do 22. novembra 2024 do 15.00 ure preko spletnega obrazca. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.

6. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), v sodelovanju z Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije in Institutom “Jožef Stefan” organizira dogodek 70 let CERN-a: Povezovanje znanosti in gospodarstva na GZS, ki bo potekal 26. novembra 2024 od 9.00 do 15.00 v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (Dvorana A, Dimičeva ulica 13, Ljubljana).
Na brezplačnem dogodku bo predstavljen pomen in prispevek CERN-a, vodilne mednarodne znanstvene organizacije pri spodbujanju inovacij, tehnološkega razvoja in globalnega sodelovanja.
Na dogodek se je potrebno prijaviti preko spletnega obrazca do 24. novembra 2024 oz. do zapolnitve mest. Podrobnejše informacije o programu so na voljo na spletni strani.

7. UK Data Service organizira brezplačno spletno delavnico z naslovom Best practices for documenting social sciences research data (Najboljše prakse za dokumentiranje družboslovnih raziskovalnih podatkov), ki bo potekala 26. novembra 2024 od 10.00 do 11.30 preko spletne aplikacije ZOOM.
Udeleženci bodo spoznali temeljna načela in praktične strategije za oblikovanje zanesljive podatkovne dokumentacije, ki izboljšuje dostopnost, uporabnost in trajnost raziskovalnih podatkov. Učinkovita dokumentacija ni univerzalen postopek; bistveno se razlikuje med različnimi vrstami podatkov, čemur je prilagojena delavnica, saj obravnava omenjene nianse in predstavlja najboljše prakse, ki so pomembne za posebne vrste raziskovalnih podatkov.
Prijave so mogoče preko spletnega obrazca. Delavnico bo mogoče spremljati tudi preko YouTube kanala.

8. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost (MVZI) in inovacije, Društvo Mlada akademija in Slovensko akademsko tehniško-naravoslovno združenje (SATENA) vabijo na dogodek z naslovom Ali je doktorjev znanosti res preveč? Pomen doktorata in vloga znanosti v družbi, ki se bo odvil 27. novembra 2024 od 16.00 do 18.00 v Centru Rog (Trubarjeva 72, Ljubljana).
Brezplačen dogodek bo osvetlil različne vidike glede tega, kakšno vrednost prinaša doktorat in kako doktorji znanosti s svojimi znanji prispevajo k napredku na različnih področjih. Vabljeni vsi, ki vas zanimajo aktualna vprašanja o vlogi doktoratov in njihovem vplivu na našo družbo.

9. Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije vabi na konferenco v organizaciji Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v sodelovanju z Knowledge Rights 21 (KR21) z naslovom Ovire in spodbude za odprto znanost v avtorskem pravu, ki bo potekala 2. decembra 2024 od 9.00 do 18.00 v Ljubljani (Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana (Mons), Pot za Brdom 4) ter jo bo mogoče spremljati tudi preko spleta.
Na brezplačnem dogodku bodo različni strokovnjaki, oblikovalci politik in raziskovalci obravnavali eno izmed ključnih tem v Evropskem raziskovalnem prostoru – pravne ovire in spodbude za odprto znanost na področju avtorskega prava. Razpravljali bodo o ključnih vprašanjih, ki vplivajo na dostopnost, deljenje in sodelovanje v raziskavah ter raziskali praktične poti za podporo odprtemu in inovativnemu znanstvenemu okolju.
Registracija je potrebna tako za udeležbo v živo ter za spremljanje preko spleta. Podrobnejše informacije o programu so na voljo na spletni strani Inštituta ODIPI.

10. ARNES vabi na konferenco Mreža znanja, ki bo v hibridni obliki potekala od 3. do 5. decembra 2024, in sicer v živo v Ljubljani (Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana (Mons), Pot za Brdom 4), preko spleta pa jo bo moč spremljati preko portala Arnes.
Brezplačni dogodek se bo osredotočil na tri tematske sklope, o katerih bodo spregovorili priznani predavatelji: odprto znanost, superračunalništvo in inovacije v izobraževanju. V okviru konferenčnega programa se bodo med drugim odvili tudi Dan odprte znanosti (3.-4. 12. 2024) in nacionalni EOSC tripartitni dogodek (3. 12. 2024), Dan občanske znanosti (4. 12. 2024), Dnevi slovenskega superračunalniškega omrežja oziroma Dnevi SLING (3.-5. 12. 2024), Mreža izobraževanja (4.-5. 12. 2024).
Podrobnejše informacije o programu ter prijavah na posamezne aktivnosti so na voljo na spletni strani ARNES.

Accessibility