Datum, ura in lokacija izvedbe predavanja: 03. 10. 2023, ob 12:15, v 0.46/2 na FNM UM

Kratka predstavitev predavatelja

Vito Šimonka je zaposlen kot razvojni inženir TCAD (Technology Computer Aided Design) pri podjetju Silvaco, ki že 30 let deluje na področju razvoja elektronike, od rešitev za TCAD do dizajna printanih vezij. Programsko orodje, ki ga razvija Silvaco, je vodilno na trgo predvsem na področju razvoja tehnologije zaslonov (kot so OLED, AMOLED, MicroLED, LCD, itd.) in naprav za napajanje (pretvorniki, polnilne postaje, komponente električnih avtomobilov, itd.).

Vito je v sklopu velikega nabora programske opreme, ki ga ponuja Silvaco, predvsem fokusiran v razvoj aplikacij na področju TCAD. Pri svojem delu je zadolžen za vzdrževanje in nadgradnjo modulov ter programskih knjižnic, ki omogočajo natančne izračune difuzije in oksidacije elementov (oksid, bor, fosfor, itd.) v polprevodnikih (silicij, silicijev dioksid, silicijev karbid, galijev nitrid, itd.). Njegovo delo zajema modeliranje kemijskih reakcij takšnih procesov (dopiranje, implantacija, oksidacija) ter izboljševanje numeričnih metod za bolj natančne in hitrejše izračune.

Industrija polprevodnikov (oz. mikroelektronike) se zelo hitro širi, spreminja in izboljšuje, zato je ključnega pomena da razvoj programske opreme sledi raziskovalnemu delu in k njemu tudi pripomore. To pomeni, da je Vito in njegovi sodelavci v stalnem kontaktu z raziskovalnim delom ter sodelujejo na raznih projektih z univerzami (npr. TU Wien) in raziskovalnimi inštituti (npr. ETH Zurich) ter neprestano iščejo priložnosti za nova sodelovanja.

Povzetek

Elektronika, t.j., printana vezja, mirkočipi, LED luči, monitorji, solarne celice, računalniške, avtomobilske komponente, telefoni in vse ostalo kar deluje na elektriko, je bila prej ali slej tematika razvoja, izdelave, nadgradnje ali optimizacije. Poleg tega da napravo lahko izdelamo-poizkusimo-popravimo, je boljša, cenejša in hitrejša alternativa računalniška simulacija, modeli, izračuni, projekcije napovedi lastnosti, dizajn končnega produkta, izboljšave v izdelavi, itd. Pri vsem tem, na primer da izboljšamo hitrost procesorja, zmanjšamo izgube pri AC-DC, povečamo kapaciteto baterij, omogočimo cenejšo proizvodnjo, itd. je ključnega pomena dobro poznavanje fizike in vseh procesov, ki potekajo znotraj samih naprav in pri izdelavi naprav. Takšne procese s prostim očesom ne vidimo, jih pa lahko izračunamo in napovemo, v kolikor združimo osnovne fizikalne procese v kompakten model, ki ga s pomočjo numeričnih metod in programiranja lahko hitro rešimo. Ker so ti procesi mikroskopski (oz. mogoče bolje rečeno nano-skopsi) je velikokrat takšno računalniško modeliranje in dizajniranje naprav edina rešitev.

Na predavanju bomo predstavili osnove elektrotehnike, logiko naprav, kako mikročipe izdelamo (litografija) in pokazali primere optimizacije tranzistorjev, ki so ključnega pomena za nadaljnji razvoj produktov vodilnih firm kot so Apple, Samsung, Toshiba, Tesla, Mitsubishi, Texas Instruments, itd.

Accessibility