V okviru pilotnega projekta Naravoslovno-matematične vsebine za razvoj digitalnih kompetenc bo za visokošolske učitelje, študente in diplomate, kot tudi za vse ostale zainteresirane izvedena delavnica na temo: Kaj in zakaj se dogaja z biodiverziteto.

Vljudno vabljeni na 5. javno delavnico, ki jo bo v torek, 28. 5. 2024 ob 14. uri izvedel prof. dr. Franc Janžekovič.

Predavanje bo potekalo v predavalnici 0.103 FNM UM ter na daljavo.

Vodja pilotnega projekta: doc. dr. Eva Klemenčič

Povzetek delavnice: Kaj in zakaj se dogaja z biodiverziteto

V evolucijskem procesu na Zemlji nastajajo nove vrste in biodiverziteta se veča, istočasno vrste tudi izumirajo. V sedanjem času se je izrazito povečala stopnja izumiranja vrst. Vzroki za izumiranje so degradacija in uničevanje habitatov, vnašanje tujih vrst, netrajnostna raba populacij, polucija in klimatske spremembe. Kako se svetovna skupnost odziva na propadanje biodiverziete, kako ukrepa EU in kaj delamo na nivoju Slovenije za ohranjanje biodiverzitete. Kje je v tej zgodbi vloga NOO in kako bomo zeleno transformirali visoko šolstvo.

Delavnica spada v sklop: zeleno in energetsko.

Dosežki znotraj te delavnice bodo za udeležence naslednji:

• Razumevanje evolucijskih procesov in mehanizmov, ki vplivajo na biodiverziteto Zemlje.
  • Prepoznavanje glavnih vzrokov za izumiranje vrst v sodobnem času.
  • Pregled ukrepov, ki jih sprejema svetovna skupnost za zaščito biodiverzitete, vključno z ukrepi EU in nacionalnimi politikami.
  • Razumevanje vloge nevladnih organizacij (NOO) pri ohranjanju biodiverzitete.
  • Razprava o načinih, kako zeleno transformirati visoko šolstvo in prispevati k ohranjanju biodiverzitete ter trajnostnemu razvoju.
  • Izkazovanje zavedanja o povezavi med energetsko politiko in ohranjanjem biodiverzitete.

NOVOST: Udeleženci prejmete Potrdilo o udeležbi na delavnici.