Generalna skupščina Združenih narodov je obdobje od 2024 do 2033 razglasila za desetletje znanosti za trajnostni razvoj. Gre za globalno pobudo, namenjena pospeševanju znanstvenih raziskav in inovacij za uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja (SDG). S pobudo OZN priznavajo nujnost premostitve med znanstvenimi disciplinami in oblikami znanja, da bi se spopadli s kompleksnimi in zapletenimi izzivi našega časa.
Namen desetletja je ozaveščati o pomenu vseh znanosti za trajnostni razvoj in se v skladu z nacionalnimi prednostnimi nalogami aktivno strinjati s spodbujanjem usklajenega, sodelovalnega, znanstvenega pristopa, ki oblikovalcem politik zagotavlja analize, ki temeljijo na dokazih, in podatke, potrebne za vzpostavitev in učinkovito izvajanje politik na tak način, da nihče ne bo zapostavljen.
Cilj je mobilizirati znanost, tehnologijo in podatke za reševanje ključnih globalnih izzivov, kot so podnebne spremembe, neenakosti, izguba biotske raznovrstnosti in trajnostna raba naravnih virov.
Pobuda spodbuja sodelovanje med znanstveniki, vladami, zasebnim sektorjem, civilno družbo in lokalnimi skupnostmi. Poseben poudarek je na pravičnosti, vključevanju in uporabi znanja za krepitev odpornosti družb in ekosistemov. Desetletje podpira tudi razvoj zmogljivosti, prenos tehnologij ter večjo uporabo znanosti pri oblikovanju politik in odločanju.
Gre za ključni korak k premostitvi vrzeli med znanostjo in prakso ter k ustvarjanju bolj trajnostne in pravične prihodnosti za vse.
Rok za oddajo nabor predlogov in iniciativ, ki bi bile lahko v podporo izvajanju desetletja v prvem krogu je 31. december 2024.