Obveščamo o aktualnih dogodkih in konferencah s področja znanstvenoraziskovalne dejavnosti v prihajajočih tednih.

Dogodki v januarju in februarju 2025:

1. V okviru projekta European Citizen Science (ECS) vabijo na dogodek »Citizen Science beyond 2030: Societal Engagement for a Sustainable Future« (Občanska znanost po letu 2030: družbeno udejstvovanje za trajnostno prihodnost), ki bo potekalo 22. januarja 2025, ob 10. uri preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem dogodku bo potekala panelna razprava s strokovnjaki na temo občanske znanosti oz. kako v prihodnosti krepiti njeno vlogo kot enega izmed cenjenih raziskovalnih pristopov v okviru znanstvene odličnosti in trajnostnega razvoja v Evropski uniji.
Podrobnejše informacije o programu in prijavi so na voljo tukaj.

2. V okviru GraspOS-a vabijo na dogodek »Monitoring Open Science at university level for research assessment« (Spremljanje odprte znanosti na univerzitetni ravni v okviru vrednotenja znanstvenoraziskovalnega dela), ki bo potekal 22. januarja 2025 med 10. in 11. uro.
Na brezplačnem spletnem dogodku bo govora o tem, kako lahko pri vrednotenju znanstvenoraziskovalnega dela odgovorno upoštevamo odprto znanost, s poudarkom spremljanja področja odprte znanosti na univerzitetni ravni ter njeno povezavo z vrednotenjem znanstvenoraziskovalnega dela.
Podrobnejše informacije o programu ter prijavi so na voljo tukaj.

3. Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SBRA) v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo, EU agencijo CINEA iz Bruslja, Evropsko komisijo ter predstavništvom Evropske komisije vabi na Slovenski info dan EU Sklada za inovacije, ki bo potekal 28. januarja 2025 med 9.00 in 12.50 v Ljubljani (Dvorana predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, Dunajska 20, ob Gospodarskem razstavišču).
Na brezplačnem dogodku bo s strani strokovnjakov Evropske komisije predstavljen zadnji aktualni razpis EU Sklada za inovacije (Innovation Fund). Prav tako bodo predstavljeni različni uspešni slovenski in mednarodni projekti in aktualni najnovejši svetovni koncepti naravnega vodika.
Prijaviti se je potrebno preko spletnega obrazca. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.

4. Ustanova ZBW – Leibniz Information Centre for Economics vabi na brezplačno spletno serijo Predavanj ob kavi, ki je posvečena področju odprte znanosti:
a) Akademija BERD: Odprto izobraževanje za raziskave z (nestrukturiranimi) poslovnimi, ekonomskimi in sorodnimi podatki, 29. januarja 2025, med 16. in 17. uro. Podrobnejše informacije o programu in prijavi so na voljo tukaj.
b) Poučevanje v praksi – Odprta znanost v visokem šolstvu, 25. februar 2025, med 16. in 17. uro, podrobnejše informacije o prijavi bodo objavljene v prihodnje.
c) Predavanje o izobraževanju s področja odprte znanosti, 24. junij 2025, med 17. in 18. uro, podrobnejše informacije o programu in prijavi bodo objavljene v prihodnje.

5. Knowledge Rights 21 organizira drugo srečanje »European Rights Retention Community of Practice« (Evropska skupnost praks na področju hrambe pravic), ki bo potekalo 30. januarja 2025 ob 13. uri preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem spletnem seminarju bo g. Theo Andrew (predstavnik knjižnice Univerze v Edinburghu) predstavil rezultate in učinke po preteku dveh let od vpeljave njihovih praks na področju hrambe pravic, pri čemer se bo osredotočil na odnose z založniki, sodelovanje avtorjev, vpliv politik in druge pridobljene izkušnje iz tega obdobja.
Prijaviti se je potrebno preko spletnega obrazca. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.

6. OpenAIRE vabi na spletni seminar »PEP-CV– Peer Mentoring and Narrative CVs: A New Paradigm in Academic Recognition« (Mentorstvo in pripovedni življenjepisi: Nova paradigma v akademskem prepoznavanju), ki bo potekal 11. februarja 2025, med 11.00 in 12.30 preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem seminarju bo med drugim predstavljen vse večji pomen pripovednih življenjepisov pri preoblikovanju znanstvenoraziskovalne kulture ter predstavljeno, kako se ta kvalitativni in celostni pristop k akademskemu ocenjevanju ujema z globalnimi pobudami, kot sta DORA in CoARA, ki omogočajo širše ocenjevanje prispevkov, vključno s praksami odprte znanosti.
Prijaviti se je potrebno preko spletnega obrazca.

Prihodnje konference, festivali, forumi:

1. Od 3. do 4. februarja 2025 bo v Ljubljani potekala konferenca »Digitalno zdravje Ljubljana 2025«, ki jo organizira Tehnološki park Ljubljana skupaj z lokalnimi deležniki v okviru programa Slovenskega podjetniškega Sklada Razvojni Plus.
Konferenca bo služila kot stičišče inovacij, tehnologije in zdravstva in je namenjena mednarodnim podjetjem in startupom na področju digitalnega zdravja, medtecha in zdravstvene informatike, zdravnikom, raziskovalcem, odločevalcem v zdravstvu ter vsem drugim, ki jih zanima to področje.
Udeležba na konferenci je brezplačna, potrebna je predhodna prijava. Podrobnejše informacije o programu so na voljo na spletni strani Tehnološkega parka Ljubljana.

2. Od 20. do 21. februarja 2025 vabita FAIR-IMPACT in FAIRCORE4EOSC na festival FAIRfest, ki se bo odvil v Haagu, na Nizozemskem ter se ga bo moč udeležiti tudi preko spleta.
V okviru festivalskega programa bodo predstavljene tematike iz področja načel FAIR v evropskem raziskovalnem prostoru odprte znanosti: Trajni identifikatorji in grafi znanja v okviru najdljivosti; Semantični artefakti v okviru dostopnosti; Interoperabilnost-od tehnične do pravne interoperabilnosti; certificiranje, metrike in smernice za podatke in programsko opremo FAIR v okviru ponovne uporabljivosti. Dogodek je namenjen raziskovalcem, podatkovnim strokovnjakom, ponudnikom podatkovnih storitev, upravljavcem repozitorijev, strokovnim delavcem raziskovalnih organizacij, predstavnikom pobud za odprto znanost na nacionalni ravni, različnih projektov, pobud in akterjev v ekosistemih EOSC in FAIR.
Udeležba na dogodku je brezplačna. Potrebna je predhodna registracija, tako za udeležbo v živo kot tudi preko spletne aplikacije ZOOM. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.

3. Od 27. do 28. februarja 2025 vabi Združenje evrospkih univerz (EUA) na forum z naslovom 2025 European Learning & Teaching Forum 2030 and beyond: towards responsive and adaptable higher education (2025 Evropski forum za učenje in poučevanje, 2030 in naprej: za odzivno in prilagodljivo visoko šolstvo), ki bo potekal v kraju Cork, na Irskem (University College Cork).
Dogodek predstavlja priložnost, da visokošolski strokovnjaki in strokovnjakinje, ki se na različnih ravneh ukvarjajo z vprašanji učenja in poučevanja, spoznajo ter izmenjajo prakse ter razpravljajo o tematikah navedenih področij.
Udeležba na dogodku je plačljiva, prijave sprejemajo do 7. februarja 2025. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.

4. Od 30. junija do 2. julija 2025 vabita Center for Open Science in Research on Research Institute na konferenco »Metascience 2025 Conference«, ki se bo odvila v Londonu, v Združenem kraljestvu.
Konferenčni program bo osredotočen na tri glavne tematike, in sicer institucije, inovacije in zavezništva, ki odražajo ključna področja sprememb in priložnosti. Rok za oddajo prispevkov za predkonferenčne simpozije, predstavitve ter plakate na temo metaznanosti je 7. februar 2025.
Podrobnejše informacije o programu ter prijavi bodo sledile v prihodnje na njihovi uradni spletni strani.

Dodatno obveščamo, da je v sklopu projekta EOSC Focus na spletni strani združenja EOSC objavljen intervju s slovenskima predstavnikoma Upravnega odbora združenja EOSC, g. Markom Drobnjakom (Arnes) in g. Petrom Sterletom (MVZI) ter g. Markom Bonačem, direktorjem Arnesa (Akademska in raziskovalna mreža Slovenije), ki je mandatna organizacija Slovenije za združenje EOSC.
V intervjuju so predstavljeni trenutni dosežki in prihodnji načrti na področju odprte znanosti v Sloveniji ter poudarek, da je potrebno imeti pri vseh prizadevanjih v mislih predvsem raziskovalce in optimizacijo njihovega dela.
Vljudno vabljeni k branju celotnega intervjuja.

Accessibility