Obveščamo o aktualnih dogodkih in konferencah s področja znanstvenoraziskovalne dejavnosti v prihajajočih tednih.
Dogodki v februarju, marcu in aprilu 2025:
1. Univerza v Mariboru organizira spletno predavanje z naslovom Odprta znanost v Obzorju Evropa, ki bo potekalo 13. februarja 2025 ob 13. uri preko aplikacije MS Teams.
Na predavanju bo ga. Maja Peharc, skrbnica projekta NOO SPOZNAJ (Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji ), zaposlena na MVZI (Sektor za znanost, Direktorat za znanost in inovacije) in katera sodeluje tudi v mreži Nacionalnih kontaktnih točk programa Obzorja Evrope, predstavila pregled aktualnih zahtev praks odprte znanosti za projekte v programu Obzorja Evrope ter oris podpornih sistemov za prakse odprte znanosti.
Udeležba je brezplačna, na dogodek se lahko do 12. februarja 2025 prijavite tukaj.
2. Ameriški arhiv ICPSR (Inter-university Consortium for Political and Social Research) vabi na dogodke v sklopu letošnjega Tedna ljubezni do podatkov z naslovom »Whose Data Is It, Anyway?« (Čigavi so sploh podatki), ki bo potekal od 10. do 14. februarja 2025 lokalno in virtualno po vsem svetu.
Podatke lahko zbirajo različne skupine, kot so raziskovalci, vlada, podjetja ali organizacije. Lahko so njihovi lastniki, jih delijo, objavljajo na spletu ali združujejo. Letošnji teden ljubezni do podatkov nas želi spodbuditi, da razmišljamo tudi o tem, od kod podatki prihajajo, preden jih uporabimo.
Seznam dogodkov je na voljo tukaj.
3. DARIAH (Digitalna raziskovalna infrastruktura za umetnost in humanistiko) pripravlja uvodno spletno srečanje nove delovne skupine DARIAH LibGroup, ki jo je pilotno ustanovil Odbor nacionalnih koordinatorjev DARIAH za lažjo komunikacijo med knjižnicami in raziskovalci in bo potekalo 24. februarja 2025, med 13. in 15. uro preko aplikacije ZOOM.
Digitalne knjižnice odlikujejo obsežne zbirke podatkov in zagotavljanje storitev, ki so temeljna sestavina velikih digitalnih infrastruktur, kot je digitalna raziskovalna infrastruktura DARIAH za umetnost in humanistiko. Prav to področje ponuja pomembno priložnost za sodelovanje med knjižnicami in raziskovalci. Zato je bila ustanovljena delovna skupina z namenom, da bi olajšala dialog in sodelovanje med ustreznimi zainteresiranimi stranmi.
Vse zainteresirani deležniki, ki so povezani z nacionalnimi vozlišči DARIAH (ali z njimi sodelujejo), vljudno vabljeni, da se udeležite uvodnega srečanja, ki bo potekalo na tej povezavi.
4. OpenAIRE vabi na predstavitev »Horizon Europe Open Science requirements in practice« (Zahteve programa Obzorje Evropa glede odprte znanosti v praksi), ki bo potekala 14. marca 2025, med 12. in 13.30 preko aplikacije ZOOM.
Na brezplačnem dogodku bodo predstavljene zahteve programa Obzorja Evropa glede odprte znanosti, kot npr. obvezne in priporočene prakse odprte znanosti, upravljanje in deljenje raziskovalnih podatkov v projektih programa Obzorje Evropa. Ob koncu bodo predstavljena tudi nekatera izmed orodij in storitev, ki jih nudi OpenAIRE.
Podrobnejše informacije o programu in prijavi so na voljo tukaj.
5. Mednarodno združenje za raziskovalne podatke Research Data Alliance (RDA) vabi na 24. virtualno plenarno srečanje RDA (VP24) na temo »Data for emerging technologies« (Podatki za nove tehnologije), ki bo potekalo od 7. do 11. aprila 2025 preko spletne platforme Whova.
Dogodek bo izpostavil ključno vlogo podatkov pri spoprijemanju s hitro spreminjajočimi se tehnološkimi izzivi ter naslavljal družbene in tehnične ovire za dostop do podatkov, s poudarkom na upravljanju podatkov za nove tehnologije.
Udeležba na dogodku je plačljiva. Prijave sprejemajo do 11. aprila 2025, zgodnja registracija je mogoča do 3. marca 2025. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj.
Prihodnje konference, kongresi:
1. 4. februarja 2025 bo v Ljubljani potekala konferenca »Podatki = odpadki?«, ki jo organizira društvo Ekologi brez meja v sklopu akcije Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov
Na strokovni konferenci bo predstavljen pomen nadzora nad digitalno navlako pri ustvarjanju bolj čistega okolja, ozadje in globina problematike ter predstavljeni primeri dobrih praks organizacij, ki že delujejo na ta način. Dogodek je namenjen predstavnikom podjetij, fakultet, medijev in splošni javnosti.
Udeležba na dogodku je brezplačna, potrebna je predhodna prijava. Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj
2. Od 17. do 19. februarja 2025 bo v Haagu na Nizozemskem potekala 19. mednarodna konferenca o digitalnem kuratorstvu (International Digital Curation Conference, IDCC 2025) v hibridni obliki.
Glavna tema dogodka je »Dvajset let nazaj, dvajset let naprej: izkušnje in napotki na področju digitalnega kuratorstva«. Mednarodna konferenca predstavlja uveljavljen vsakoletni dogodek, na katerem imajo posamezniki, organizacije in institucije z vseh področij in domen, ki se ukvarjajo s kuratorstvom podatkov, priložnost za srečanje s podobno mislečimi strokovnjaki, ki se ukvarjajo s podatki, da bi razpravljali o politikah in praksi.
Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj. Udeležba na konferenci je plačljiva. Predhodna registracija je potrebna tako za udeležbo v živo kot tudi za udeležbo preko spleta.
3. 26. februarja 2025 bo v Kongresnem centru Brdo pri Kranju potekala 11. nacionalna konferenca ob dnevu redkih bolezni.
Na konferenci bodo predstavljene strokovne vsebine s področja redkih bolezni ter aktualne zdravstvene in socialne problematike bolnikov z redkimi boleznimi. Med drugim bo doc. dr. Marko Pišljar predaval o redkih boleznih in duševnem zdravju ter prim. Bojan Vujkovac predstavil poglede bolnika, medicinske sestre in zdravnika na razvoj obravnave Fabryjeve bolezni v Sloveniji.
Podrobnejše informacije o programu so na voljo tukaj. Udeležba na dogodku je brezplačna. Rok za prijave je do 23. februarja 2025.
4. 10. aprila 2025 bo v Ljubljani potekala 10. nacionalna konferenca o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti z naslovom Podnebno odgovorne in odporne skupnosti, ki jo organizira Focus, društvo za sonaraven razvoj.
Na dogodku bodo domači in tuji predavatelji predstavili, kako lahko skupnosti na sinergijski način zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, hkrati pa krepijo svojo odpornost na vse nevarnejše posledice podnebnih sprememb. Predstavljeni bodo tudi primeri dobrih praks blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam na ključnih področjih trajnostne gradnje, urejanja prostora in oskrbe s hrano.
Udeležba na dogodku je brezplačna. Potrebna je predhodna prijava. Podrobnejše informacije o programu bodo objavljene v prihodnje na spletni strani organizatorja.
5. Od 2. do 6. junija 2025 vabi EOSC na letno konferenco EGI2025, ki bo potekala v kraju Santander v Španiji ter jo letos gosti Španski nacionalni svet za raziskovanje (Spanish National Research Council).
Dogodek predstavlja priložnost za srečanje in mreženje predstavnikov mednarodne znanstvene skupnosti, ponudnikov računalniških storitev, predstavnikov različnih evropskih projektov, strokovnjakov iz področja varnosti ter oblikovalcev politik, da skupaj sodelujejo na razpravah oz. se udeležijo programa konference.
Podrobnejše informacije o programu, ki je še v oblikovanju, so na voljo na spletni strani dogodka. Prispevke za konferenco v obliki predstavitev in plakatov sprejemajo od 3. februarja do 20. marca 2025.
Dodatno vabimo k branju aktualnih novic v okviru področja odprte znanosti, ki so predstavljene na spletni strani Slovenske skupnosti odprte znanosti: Skupne zaveze h krepitvi in širjenju vpliva Open Research Europe (ORE) v znanstvenem založništvu, Poročilo Mednarodne zveze univerz: Odprta znanost kot izziv za univerze, Krepitev zaupanja v digitalni dobi: OPERAS objavil prelomno poročilo in Dan odprte znanosti in nacionalni EOSC tripartitni dogodek v Sloveniji, kjer je objavljena tudi povezava za ogled decembrskega dogodka.