1. Opredelitev in trajanje programa

Kandidati pridobijo temeljna znanja s področja fizike, kemije in/ali biologije (odvisno od tega katero izobraževalno področje potrebujejo za dokvalifikacijo) in tako pridobijo kompetence, ki so potrebne za poučevanje predmeta naravoslovje v 6. in 7. razredu osnovne šole. V skladu z Merili za akreditacijo študijskih programov za izobraževanje učiteljev (Ur. l. RS 70/08) kandidati v okviru predloženega programa absolvirajo 60 ECTS z naslednjih področij:

  • Didaktike naravoslovja, kjer kandidati pridobijo znanja s področja didaktike naravoslovja,
  • predmetne didaktike, ki je v povezavi s študijem matične discipline,
  • izbirnih predmetov v obsegu 9 ECTS, ki smiselno dopolnjujejo predvsem strokovno znanje kandidatov iz izbranega področja.

Predloženi program temelji na manjkajočih vsebinah iz biologije, kemije in fizike za poučevanje naravoslovja v 6. in 7. razredu osnovne šole. V vsebinskem pogledu je pomembna prednost dana usposabljanju kandidatov za kakovostno poučevanje ter smiselni rabi pridobljenega znanja v praksi.

2. Temeljni cilji programa

Temeljni cilj programa je posredovati udeležencem potrebna znanja za poučevanje naravoslovja v 6. in 7. razredu osnovne šole. V program se lahko vpišejo kandidati, ki izpolnjujejo pogoje za poučevanje v Republiki Sloveniji za vsaj enega od predmetov fizika, biologija, kemija. Ti kandidati so temeljno psihološko, pedagoško, didaktično ter strokovno znanje pridobili že v osnovnem izobraževanju, kjer so tudi razvili spretnosti in sposobnosti za izvajanje vzgojno-izobraževalnega procesa v osnovnem izobraževanju. S tem programom izpopolnjevanja si pridobijo dodatna potrebna znanja za poučevanje naravoslovja v 6. in 7. razredu osnovne šole, ki jo po 5. členu Odredbe o smeri izobrazbe strokovnih delavcev v devetletni osnovni šoli morajo imeti (Ur. l. RS, št. 57/1999).

3. Vpisni pogoji

V program se lahko vpiše:

  • kdor izpolnjuje pogoje za poučevanje biologije, fizike ali kemije v Republiki Sloveniji. Opravljen strokovni izpit ni pogoj za vpis v program izpopolnjevanja.

V primeru prevelikega števila prijav bodo v program prednostno vključeni udeleženci, ki so zaposleni na področju vzgoje in izobraževanja, k čemur nas zavezuje 6. člen Pogodbe o izvajanju, financiranju in sofinanciranju programov izpopolnjevanja izobrazbe strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju Republike Slovenije. Kandidate, ki imajo izpolnjene vpisne pogoje, a niso zaposleni v zavodih vzgoje in izobraževanja, bomo v program izpopolnjevanja vključili le v primeru prostih mest.

4. Način izvajanja programa

Študijski program se praviloma izvaja ob koncu tedna (petek popoldan, sobota dopoldan), po dogovoru pa lahko tudi med tednom.

PREDMETNIK

1. Fizikalni sklop 200 ur
Didaktika naravoslovja 30 ur
Tokovi in energija 50 ur
Barve, svetloba in slike 30 ur
Valovi in zvok 30 ur
Izbirni predmet 30 ur
Pedagoška praksa* 30 ur
2. Biološki sklop 290 ur
Didaktika naravoslovja  30 ur
Splošna in sistematska zoologija 40 ur
Splošna in sistematska botanika 40 ur
Ekologija 40 ur
Integracija bioloških vsebin in naravoslovne dejavnosti 45 ur
Terensko delo 35 ur
Izbirni predmet 30 ur
Pedagoška praksa* 30 ur
3. Kemijski sklop 200 ur
Didaktika naravoslovja 30 ur
Snovi, snovne spremembe in novi materiali 30 ur
Eksperimentalno, terensko in projektno delo 50 ur
Didaktično-metodološki pristopi znanja 30 ur
Izbirni predmet 30 ur
Pedagoška praksa* 30 ur

* Zaposlenim v zavodih vzgoje in izobraževanja se ob priložitvi dokazil Pedagoška praksa prizna.

5. Vpisna mesta

Vpisna mesta: 45 (15 na vsak sklop); ob zahtevi MIZŠ lahko povečamo število razpisnih mest na največ 20 na sklop (skupaj 60).

Ob omejitvi vpisa bodo imeli prednost kandidati, ki:

  1. so zaposleni v javnih zavodih vzgoje in izobraževanja.
  2. V kolikor je kandidatov pod točko 1 manj, kot je razpisnih mest, se ostali kandidati izberejo glede na:
    1. skupno povprečno oceno izpitov in diplome na univerzitetnem študijskem programu, sprejetim pred 11. 6. 2004,
    2. skupno povprečno oceno študija prve in druge stopnje in magistrskega dela (če opravljen študijski program prve stopnje predvideva zaključek študija z diplomskim delom, se upošteva povprečna ocena študija in diplomskega dela).
  3. V kolikor je kandidatov pod točko 1 več, kot je razpisnih mest, se izmed njih izberejo kandidati glede na višjo povprečno oceno izpitov in diplome, in sicer glede na:
      1. skupno povprečno oceno izpitov in diplome na univerzitetnem študijskem programu, sprejetim pred 11. 6. 2004,
      2. skupno povprečno oceno študija prve in druge stopnje in magistrskega dela (če opravljen študijski program prve stopnje predvideva zaključek študija z diplomskim delom, se upošteva povprečna ocena študija in diplomskega dela).

6. Pogoji za dokončanje programa

Udeleženci končajo program izpopolnjevanja, ko opravijo obveznosti, ki so določene s programom. Fakulteto za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru bo udeležencem izdala potrdilo o opravljenem programu izpopolnjevanja.

7. Stroški študija

Kotizacija posameznega modula v študijskem letu 2024/25: 2.225,00 €.

8. Pogosta vprašanja in odgovori:

1. Kdaj se izobraževanje izvaja? Od druge polovice oktobra do predvidoma maja, in sicer ob petkih popoldan (16.00-20.30) in sobotah dopoldan (8.30-13.30). V času šolskih počitnic in praznikov izpopolnjevanja ni.

2. Ali so predavanja in vaje obvezne oz. lahko delam na daljavo? Predavanja niso obvezna, vaje so obvezne. Vsekakor pa boste vaje lažje izvajali, če boste prisotni na predavanjih.

3. Ali se moram prijaviti tudi v sistemu KATIS? Da. Prijava je potrebna preko sistema KATIS in s prijavnico, ki jo najdete na vrhu te spletne strani.

4. Po izobrazbi sem prof. biol. in kem. Ali moram opravljati vse tri sklope? Ne. Opravljate samo manjkajoči del vaše izobrazbe, tj. v tem primeru le fizikalni del.

5. Po izobrazbi sem profesor kemije in pedagogike, v okviru strokovnega izpopolnjevanja sem že opravila fizikalni sklop. Ali potrebujem za poučevanje Naravoslovja v 6. in 7. razredu licenco (torej opravljene vse 3 sklope; torej tudi kemijo) ali lahko predmet poučujem že v sklopu pridobljene izobrazbe? Ne. Za poučevanja Naravoslovja v 6. in 7. razredu osnovne šole morate imeti opravljene vse 3 sklope. Učitelj, ki ima strokovni naslov profesor kemije in pedagogike, je torej usposobljen za poučevanje kemije, (ne pa biologije, kemije in fizike, kot določa pravilnik), zato mora za poučevaje Naravoslovja v šestem in sedmem razredu osnovne šole opraviti izpopolnjevanje iz naravoslovja

6. Opraviti moram 2 sklopa. Kolikšna je cena? Šolnina (kotizacija) izpopolnjevanja je izračunana za en sklop. Če vam manjkata 2 sklopa, je treba šolnino poravnati 2×.

7. Zaposlen sem v VIZ. Ali moram plačati vso šolnino sam? Udeleženec sklene s fakulteto pogodbo, torej je udeleženec plačnik. Če se s šolo dogovori, da mu krijejo šolnino ali delež, seveda lahko, a nas mora o tem udeleženec obvestiti, da primernemu plačniku izstavimo račun. MIZŠ konec decembra objavi razpis za sofinanciranje. Višina sofinanciranja je odvisna od količine denarja, ki jim na MIZŠ ostane.

8. Ali je možno plačilo na obroke? Da. Največ na 6 enakih obrokov.

9. Opraviti moram dva sklopa. Ali ju lahko izvedem v enem letu? Ne, izvedbe se namreč prekrivajo in ne morete biti hkrati na dveh izvedbah.

10. Kje izvajate izpopolnjevanje? Samo v Mariboru na Fakulteti za naravoslovje in matematiko, Univerze v Mariboru. V času epidemije in popolnega zaprtja šol po dogovoru tudi na daljavo.

11. Kako potekajo izpiti? Odvisno od predmeta. Nekateri ustno, drugi pisno, nekateri kombinacija obojega, pri nekaterih pa potrebujete seminarsko nalogo ali dnevnik opravljenih laboratorijskih vaj. Vsi izpiti se opravljajo kmalu po zaključenih obveznostih.

12. Ali moramo opraviti še kakšno zaključno nalogo? Ne. Po opravljenih izpitih in plačani šolnini zaključite z modulom in prejmete potrdilo. Ko imate vse tri sklope, prejmete končno licenco za poučevanje predmeta Naravoslovje v 6. in 7. razredu OŠ.

9. Dodatne informacije:

Z veseljem vam pomagamo, če je še karkoli nejasno. Na voljo smo vam na e-naslovu: cvu.fnm@um.si

Accessibility